Tło strony

Poradnik świeżaka

Nowy na konwencie? Pozwól, że Cię oprowadzimy...
Witajcie w naszym przewodniku po świecie konwentów Opolskiej Mangowej Alternatywy!

Na początek parę pojęć podstawowych, które wielokrotnie będą się przewijać i bez ich znajomości ciężko będzie Wam się odnaleźć.

Konwent - zjazd, zlot, spotkanie ludzi interesujących się konkretną dziedziną. Bywają konwenty fantastyczne, konwenty komiksowe, a nawet konwent tatuażu czy motocyklowe. Nasze konwenty zrzeszają fanów sztuki i kultury japońskiej.
Wejściówka - bilet, karta wstępu na konwent. Zwykle płatna, w zależności od wielkości i długości konwentu od 20 do ponad 100zł.
Akredytacja - proces rejestracji i wchodzenia na konwent. Zazwyczaj są to stanowiska, przy których musicie podać swoje dane i zapłacić, by następnie otrzymać identyfikator i ewentualnie zestaw z informatorem, mapką i ważnymi informacjami.
Informator - broszura, w której znajdziecie godzinową rozpiskę atrakcji, ich opisy oraz mapkę budynku. Podstawa na konwencie jeśli chcecie dobrze go rozplanować oraz nie tracić czasu!
Program - ogół wszystkich atrakcji na konwencie, takich jak: prelekcje, konkursy, warsztaty, pokazy, prelekcje stałe jak games room, gry konsolowe, taneczne czy karaoke.
Organizacja - wszyscy ludzie, którzy tworzą konwent zarówno od jego podstaw i podczas samego trwania imprezy. Obejmuje Organizatorów: Głównego (Main Org), Obsługi (Helperów), Akredytacji, Zabezpieczenia, Atrakcji, Wystawców, Technicznego, Mediów, Konkursu Cosplay oraz Konkursu Evil Cosplay, Gry Konwentowej oraz ich zastępców.
Obsługa - ludzie, którzy zgłosili się przed konwentem, żeby pomagać podczas jego trwania. Są to helperzy, członkowie zabezpieczenia oraz techniczni.
Helper - baza obsługi, odpowiedzialny za rozłożenie i złożenie konwentu, sprzątanie, dezynfekcję, noszenie i układanie mebli i wiele wiele innych... Spotkacie ich dosłownie wszędzie.
Zabezpieczenie - dział odpowiedzialny za spokój i bezpieczeństwo na konwencie, potocznie nazywani ochroną lub patrolem. Spotkacie ich przy wejściach na teren konwentu.
Techniczni - magicy zajmujący się sprzętem wszelakim - od elekryki do elektroniki. Spotkacie ich na pewno w sali z grami konsolowymi.
Orgroom, Helproom, Sleeproom, Greenroom, Cosplayroom i wiele innych roomów - pomieszczenia specjalne przeznaczone tylko dla określonej kategorii osób na konwencie, na co wskazuje ich nazwa.
Wystawcy - stoiska i powierzchnie handlowe, w których Uczestnik może kupić produkty związane z zainteresowaniami.
Cosplay - przebieranie się za ulubione postaci z bajek, filmów, książek czy gier. Konkurs Cosplay to konkurs, w którym osoby przebrane walczą o takie tytuły jak najlepszy cosplay czy najlepsza scenka.

To teraz ważne informacje związane z przebiegiem konwentu.

Jak dostać się na konwent?
Przed podróżą sprawdź na mapie gdzie jesteśmy. Skorzystaj także z naszych wskazówek dojazdu dostępnych tutaj i zaplanuj podróż tak, żeby się nie spóźnić i nie stracić cennego czasu na konwencie.
Żeby wejść na teren konwentu musisz ustawić się w kolejce do Akredytacji (pojęcie wyjaśnione wyżej), zwanej przez niektórych "kolejkonem". Zazwyczaj nie trwa to długo, jednak warto mieć to na uwadze i przyjść wcześniej, zwłaszcza jeśli chcesz brać udział w początkowych atrakcjach. Przy Akredytacji musisz podać swoje dane, zapłacić za wejściówkę i już możesz korzystać z wydarzenia. Damy Ci Identyfikator (który ZAWSZE musisz mieć przy sobie w widocznym miejscu), informator, tabelkę z godzinową rozpiską atrakcji oraz ulotkę Gry Konwentowej.
Pamiętaj! Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, żeby wejść na konwent potrzebujesz Zgody Rodzica/Opiekuna. Wzór takiej zgody znajdziesz tutaj. Zgoda może być wydrukowana ze wzoru i podpisana odręcznie przez Rodzica/Opiekuna lub też w całości napisana odręcznie.
Przy podawaniu danych poprosimy Cię o dowód tożsamości! Musisz zatem mieć przy sobie legitymację szkolną, studencką, dowód lub paszport.
Prosimy o posiadanie WYLICZONEJ KWOTY za śnieżynkę w gotówce. Nie przyjmujemy płatności kartą.

Wszedłeś na konwent, co teraz?
Baw się dobrze. Sale z atrakcjami są dobrze oznaczone, w informatorze znajdziesz godzinową rozpiskę oraz opisy. Pamiętaj zachować ciszę na prelekcjach i nie przeszkadzać Prowadzącym. Możesz także korzystać z atrakcji stałych typu Games Room - pamiętaj jednak o uszanowaniu sprzętu oraz osób, które opiekują się daną atrakcją. Jeśli chcesz kupić coś na stoiskach, najlepiej weź ze sobą gotówkę, ponieważ nie każdy sprzedawca posiada terminal.

Koniec konwentu, jak to?
Konwent kończy się wraz z ostatnią atrakcją wg rozpiski z Informatora. Prosimy wtedy udać się do wyjścia i wrócić bezpiecznie do domu. Pamiętaj o zabraniu wszystkich swoich rzeczy! Za pozostawione ubrania czy sprzęty Organizator nie odpowiada. Będzie jednak Biuro Rzeczy Znalezionych - po konwencie udostępnimy zdjęcia rzeczy na wydarzeniu.

Co zabrać ze sobą na konwent?
Dokumenty - bez nich nie dostaniesz się na konwent.
Zgodę Rodzica/Opiekuna - jeśli nie masz ukończonych 18 lat
Leki - jeśli jakieś przyjmujesz regularnie np. na przewlekłe choroby. Możesz także napisać na Identyfikatorze na co chorujesz i jakie leki przyjmujesz.
Jedzenie i picie - Organizacja nie zapewnia prowiantu dla Uczestników. Na stoiskach mogą być do kupienia przekąski ale nie jest to gwarantowane. Może być także foodtruck na terenie konwentu, jednak także nie jest to stały element konwentu. W okolicy znajdują się sklepy spożywcze i restauracje, dlatego pamiętaj o zabraniu ze sobą pieniędzy jeśli nie bierzesz ze sobą prowiantu.
Pieniądze - najlepiej gotówka, na wejściówkę oraz na inne przyjemności. Dobrze rozplanuj budżet - pamiętaj o tym, że musisz wrócić jakoś do domu jeśli dojeżdżasz oraz mieć co jeść.
Ciepłe ubranie - mamy zimę, także weź pod uwagę zmienność pogody i niskie temperatury. Rozumiemy, że czasem ubiór czy cosplay jest ważniejszy niż wygoda ale lepiej nie mieć zapalenia płuc.

Coś jeszcze? Garść porad ogólnych:
Przestrzegaj Regulaminu - każdy Uczestnik wchodząc na konwent akceptuje Regulamin Ogólny. Radzimy przeczytać go przed konwentem, ponieważ jeśli nie będziesz go przestrzegać możemy wydalić Cię z terenu konwentu, a jeśli nie masz 18 lat - zadzwonić po Twoich rodziców/opiekunów.
Bądź cierpliwy - musisz zdać sobie sprawę, że konwent (zwłaszcza w dobie pandemii) to dużo czekania, czasem w niezbyt komfortowych warunkach (na dworze, bądź w korytarzu, bez siedzenia).
Dbaj o siebie - pamiętaj o wyspaniu się, poruszaniu się spokojnie, jedzeniu i piciu.
Zgłoś problem - jeśli masz problem, widzisz niebezpieczeństwo lub czujesz się zagrożony zgłoś się do kologolwiek z Organizatorów lub Obsługi bądź poproś o to innego Uczestnika. Na pewno pomożemy!
Wiedz wszystko - na większość Twoich pytań odpowiedź znajduje się w tym artykule, na stronie internetowej bądź Facebooku, nie z każdym pytaniem trzeba zwracać się do samego Głównego Organizatora.
Nie jesteśmy straszni - choć szanujemy swój czas, nie jesteśmy straszni i nie gryziemy - spokojnie możesz do nas podejść, zagadać, poprosić o coś lub zapytać. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Jesteśmy tu dla Was!
Dbaj o siebie i innych - zostaw konwent taki, jaki sam chciałbyś zastać oraz zachowuj się kulturalnie. Zrozum także, że nie wszystko zależy od nas, od Ciebie czy od innych Uczestników - nietórych rzeczy nie da się przeskoczyć i należy je zaakceptować.

Miłego Konwentu!